Montáž pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov. Rozúčtovanie tepla.
Zateplenie a koeficienty miestností PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 5
SlabéDobré 
Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov - Informácie
Napísal Administrator   
   Po zateplení bytovky často padajú otázky čo s koeficientami zohľadňujúcimi nepriaznivú poloho miestností. Vyhláška 358, ktorá stanovuje koeficienty, o tom vôbec nehovorí. Tvorcovia zákona nato zabudli, alebo zateplenie na koeficienty nemá vplyv? Na internete možno nájsť nato veľké množstvo názorov a výpočtov od zaručených "odborníkov". Podarilo sa mi však nájsť odpoveď na uvedenú otázku od kompetentnej osoby z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Tu ponúkam otázku aj znenie odpovede:

Dobrý deň,

prosím Vás pekne, potreboval by som len veľmi krátku informáciu - pomoc v názore. Jedná sa o polohové koeficienty , pre výpočet spotreby tepla,alebo zľavy podľa vyhlášky 630. Máme vykonané kompletné zateplenie bytovky , taktiež je zateplená a vodonepriepustná strecha.

Otázka je takáto:

 - je možné pri takomto stave zateplenia bytovky trvať na tom,že musí byť uplatnená citovaná vyhláška,,???? a ak,tak v akom rozsahu,???

 

Pekne poprosím o info čo najskôr,lebo pripravujeme zhromaždenie a tam to chceme prejednať

Obraciam sa na Vás preto,lebo viem,že v tomto máte veľké skúsenosti.

 

Ďakujem pekne

 

..........................

 

... o odpoveď na túto otázku sme požiadali URSO:

 

O d p o v e ď:

 

Vyhláška č. 630/2005 Z.z. ustanovuje koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti, ktorých hodnoty sú doporučené. Pretože na Slovensku je výstavba rôznorodá, nie je možné stanoviť koeficienty všeobecne platné pre všetky objekty. Podľa konkrétneho stavebného usporiadania objektu a prípadných čiastkových stavebných úprav strešného plášťa objektu sa môžu vlastníci bytov dohodnúť na iných hodnotách koeficientov. Koeficientom sa upraví nameraný údaj určeného meradla alebo pomerového rozdeľovača vykurovacích nákladov bytov s nepriaznivou polohou z dôvodu, že spotreba týchto bytov je z objektívnych dôvodov vyššia a svojou polohou v podstate „chránia“ ostatné byty a tým im znižujú náklad na vykurovanie. Ak je miestnosť rohová sú tepelné straty približne dvojnásobné ako v miestnosti s jednou vonkajšou stenou. Preto sa používa v praxi systém koeficientov zohľadňujúcich nepriaznivú polohu miestnosti resp. bytu.

Aj po zateplení objektu, rohové miestnosti majú skoro dvojnásobne tepelne straty ako byty s jednou vonkajšou stenou. Preto nie je vo vyhláške ustanovene, že koeficienty sa majú používať len v nezateplených bytoch. Predpokladá sa, že sa budú používať aj v zateplených domoch.

 

S pozdravom jasenak

 

Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.


 
Posledná úprava Sobota, 15 December 2012 13:12